www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

SFATURII

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Greaca Cercani
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
george_gre

Data înscrierii: 12/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Feb 13, 2012 9:52 pm    Titlul subiectului: SFATURII Răspunde cu citat (quote)

Mai deschid un topic sper sa nu deranjez pe nimeni.Am nevoie de sfatul vostru daca se poate!

La noi marea problema este cum sa ne protejam de asa numitii pescari sportivi care de fapt sint instare sa ia si ICRA de peste acasa, asa ca astept sfaturi de la voi cum vedeti voi a se face un control SIGUR SI EFICIENT dar in acelas timp DISCRET SI FARA SA DERANJEZE(si fara sa am nevoie de 10 paznici)

Multumesc anticipat

P.S. Este vorba de Cercani
FAE

Data înscrierii: 20/Feb/2008
Locație: BUCURESTI

MesajTrimis: Mon Feb 13, 2012 11:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Very Happy SALVE Very Happy
...poi George cel mai eficient si sigur mod este un caine care sa-l hranesti numai cu peste...am vazut chestia asta in Padova la o "pesca sportiva"...omul nu i-si facea probleme ptr. asa zisi" pescari sporti"... cainele simtea mirosul pestelui de la 2 km... unde avea el rulota... apoi in 5 minute aparea omul si il cintarea si i-ti spunea exact cat ai de plata cand iesi du pe balta...simplu eficient si fara drept de comentarii.. i-ti dadea la intrare un bon pe care erau trecute toate conditiile si ...inclusiv toate drepturile( ca erau si daste)..., am avut curiozitatea sa-l intreb o data cum de stie exact cand am prins pestele.. raspunsul lui a fost sec si la obiect... il hranesc numai cu peste si numai o data pe zi... restul i-si face el treaba cind adulmeca miros de peste in aer...deci...??? asta ar fi una din solutii... dar bine... mai sunt si altele..
Wink VIATA E FRUMOASA ,MERITA TRAITA Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jonny_23

Data înscrierii: 03/Feb/2008
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue Feb 14, 2012 11:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

faeeeee asta e abureala.eu de obicei fac poze cu pestele si binenteles ramane mucoasele pe haine.si george are caini care nu refuza nici carnea de om...nu ,mai hali tot ce auzi.

camerele de vederi sunt singura solutie.cineva care le monitorizeaza si asa vezi cine a prins si cine nu cine a eliberat si cine nu etc si unu sau doi baieti care merg sa vada daca se elibereaza controland doar la cei care au prins.alta nu cred ca ar exista

0721.666.350
0768.895.826
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Tue Feb 14, 2012 11:49 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Singura varianta pe care o vad eu ca fiind eficienta este parcarea separata si la plecare unul dintre angajat sa "ajute" pescarul sa incarce bagajele in masina.

OBLIGATORIU este ca acest lucru sa se faca discret si elegant.

Alta varianta, desi este cam SF se poate pune in practica, ar fi montarea de chip-uri RFID pe pestii capitali, iar la iesirea din ferma sa fie un senzor. Acestia au raza destul de mare de actiune(cativa metri) si pescarul aflat in offside ar fi descoperit fara a-i invada spatiul personal.
FAE

MesajTrimis: Tue Feb 14, 2012 5:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

jonny_23 a scris:
faeeeee asta e abureala.eu de obicei fac poze cu pestele si binenteles ramane mucoasele pe haine.si george are caini care nu refuza nici carnea de om...nu ,mai hali tot ce auzi.

camerele de vederi sunt singura solutie.cineva care le monitorizeaza si asa vezi cine a prins si cine nu cine a eliberat si cine nu etc si unu sau doi baieti care merg sa vada daca se elibereaza controland doar la cei care au prins.alta nu cred ca ar exista

...ai idee cit costa un sistem de supraveghere performant...?... intimplator "IO m-a ocup cu " chestii dastea"... poi o camera performanta tip "SPEDD DOMM" costa in jur de vre-o 2000 euro plus ca i-ti trebui interfata si tastatura de comanda si video matrice-a...ajunge cam vre-o 10.000 de euro.. plus.. tva si manopera...deci...daca vei am catalog al importatorului cu care lucrez "IO si i-ti pot arata exact cat sunt numai echipamentele ...la pret de importator(nu m-a refer la chinezarii)...
Wink VIATA E FRUMOASA ,MERITA TRAITA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jonny_23

Data înscrierii: 03/Feb/2008
Locație: bucuresti

MesajTrimis: Tue Feb 14, 2012 6:13 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

daca zici tu....probabil ca un paznic doi de baza si restu de alergat.unde "e" multi se face ville Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

0721.666.350
0768.895.826
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mihai Sichitiu

Data înscrierii: 17/Jul/2009

MesajTrimis: Tue Feb 14, 2012 9:23 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

cred ca solutia, ca intotdeauna, e de a se contacta profesionisti. O societate de paza sau care comercializeaza materiale pentru, oricum vor fi necesare camere si mai stiu eu ce alte chestii
MS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi Calota

Data înscrierii: 07/Jan/2008

MesajTrimis: Thu Feb 16, 2012 10:28 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Una din solutii ar fi si instiintarea pescarilor, la intrarea pe balta, ca orice furt sau tentativa de furt va fi reclamata la Politie.
Si sa se faca acest lucru, fara exceptii!
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sdaniel

Data înscrierii: 08/Dec/2008

MesajTrimis: Thu Feb 16, 2012 11:09 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

FAE a scris:
jonny_23 a scris:

...ai idee cit costa un sistem de supraveghere performant...?... intimplator "IO m-a ocup cu " chestii dastea"... poi o camera performanta tip "SPEDD DOMM" costa in jur de vre-o 2000 euro plus ca i-ti trebui interfata si tastatura de comanda si video matrice-a...ajunge cam vre-o 10.000 de euro.. plus.. tva si manopera...deci...daca vei am catalog al importatorului cu care lucrez "IO si i-ti pot arata exact cat sunt numai echipamentele ...la pret de importator(nu m-a refer la chinezarii)...

Fae , despre ce tipuri(marca) de camere vorbesti ?
FAE

MesajTrimis: Thu Feb 16, 2012 5:02 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

sdaniel a scris:
FAE a scris:
jonny_23 a scris:

...ai idee cit costa un sistem de supraveghere performant...?... intimplator "IO m-a ocup cu " chestii dastea"... poi o camera performanta tip "SPEED DOMM" costa in jur de vre-o 2000 euro plus ca i-ti trebui interfata si tastatura de comanda si video matrice-a...ajunge cam vre-o 10.000 de euro.. plus.. tva si manopera...deci...daca vei am catalog al importatorului cu care lucrez "IO si i-ti pot arata exact cat sunt numai echipamentele ...la pret de importator(nu m-a refer la chinezarii)...

Fae , despre ce tipuri(marca) de camere vorbesti ?

... poi "IO am facut referire la PELCO... ca asa chinezari gasesti pe toate drumurile...am instalat asa ceva in com. Mogosoaia unde furturile si spargerile erau cate 3-4 pe zi... de cand le-am instalat au scazut la circa 1-2 pe saptamana..efectiv cu 4 speed-uri supravegheaza toata comuna( la 450 m citeste ziarul pe zoom... sunt montate pe releele de telefonie si pe cladirile( cele mai inalte) au garantie 5 ani... service asigurat cu contract..etc..toate camerele sunt asigurate de dispeceratul politiei din Mogosoaia... http://www.supraveghere-securitate.ro/camere-speed-dome-ip-/camera-ip-vivotek-speed-dome-pan-tilt-zoom-optic-18x-sd7151.html...uite colea-sa" linkul...
...hai ca balarim topicul...daca vrei si te intereseaza vru-n sistem i-ti stau la dispozitie la tel 0722914826
Very Happy VIATA E FRUMOASA ,MERITA TRAITA Very Happy
Sus
Mihai Sichitiu

Data înscrierii: 17/Jul/2009

MesajTrimis: Thu Feb 16, 2012 5:47 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Cu astea poate vedea si ce icra fura hotul. Daca stie ce peste este si ce icre face, poate lua niste camere cam de cinci ori mai ieftine si de buna calitate care merg cu un soft potrivit pe orice PC. Daca vrea se poate si mult mai ieftin, fiindca existenta camerei domoleste apetitul la furt. Si nu cred ca balta aia e cat Mogosoaia.
MS
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FAE

MesajTrimis: Thu Feb 16, 2012 8:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Mihai Sichitiu a scris:
Cu astea poate vedea si ce icra fura hotul. Daca stie ce peste este si ce icre face, poate lua niste camere cam de cinci ori mai ieftine si de buna calitate care merg cu un soft potrivit pe orice PC. Daca vrea se poate si mult mai ieftin, fiindca existenta camerei domoleste apetitul la furt. Si nu cred ca balta aia e cat Mogosoaia.
MS

...poi prietene... romanul are o vorba..." NU-I SCUMP CE-I SCUMP...E SCUMP CE-I IEFTIN"... asa am si camere mai ieftine dar dupe 2 ani trebuiesc inlocuite... efectiv toate care le-am montat ( de genul asta) cam la o luna sau doua dupe ce au iesit din garantie s-au stricat fara nici ce-l mai mic motiv... poi "IO decat sa dau bani pe "dale-a" mai bine fac un efort si-mi pun ceva mai scump un pic dar fara sa stau cu grija ca peste termenul de garantie trebui sa dau inaca o data bani...nu stiu...poate gresesc "IO dar asta este parerea mea personala...apropo...intra pe web-cam CRAIOVA-CENTRU si ai sa vezi calitatea...aceia este montata tot de mine ptr. ziarul clik...calitatea face diferenta...SI NU FAC PARTE DIN CLANUL BAIETII DESTEPTII... efectiv am prins acea lucrare sub antrepiza dar care ptr. mine "a iesit bine" la capitolul bani...deci se poate
Wink VIATA E FRUMOASA ,MERITA TRAITA Wink
Sus
sdaniel

Data înscrierii: 08/Dec/2008

MesajTrimis: Fri Feb 17, 2012 9:58 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

FAE , din intamplare unde lucrez eu pe langa IT se ocupa si de solutii de supraveghere .. deci cam stiu cu ce se mananca , pretul este usor exagerat Very Happy
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Greaca Cercani Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum