www.Pescar-Sportiv.ro www.Pescar-Sportiv.ro
Pescuitul sportiv in România

AlbumAlbum FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

pescuit in Grecia
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Locatii de pescuit - Cu taxa
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
mikcutu

Data înscrierii: 24/Feb/2008

MesajTrimis: Mon Jun 16, 2008 5:01 pm    Titlul subiectului: pescuit in Grecia Răspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Anul acesta imi voi petrece o parte din concediu in Grecia, pe insula Thassos. As dori sa ii intreb pe cei care au fost acolo si au pescuit, ce conditii se impun (permis/autorizatie, tipuri de peste ce se poate pescui), ce momeli au folosit, ce scule au folosit si nu in ultimul rind, ce capturi au avut?

Orice alte informatii sunt binevenite...chiar si mistourile si urarile de bafta.

Merci.
pantazig04

Data înscrierii: 05/Jan/2008

MesajTrimis: Mon Jun 16, 2008 6:46 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Ca sa ma aflu-n treaba ,cand am fost in Halkidichi ,mergeam dimineata si seara pe malul marii si dadeam cu pluta ca pt. stiuca la baboi si-n carlig cu bucatica de coada de zargan, dupa zargan Very Happy .Nu m-a intrbat nimeni de sanatate ,nu cred ca e cazul sa va faceti probleme ,doar aveti grije la elicopterele militare, care dis de dimineata fac glume proaste ,eu unul am patit-o nasol cu un imbecil de pilot care s-a distrat trecand cu namila la un metru deasupra capului meu, de m-am speriat de moarte si am facut si baie de frica Twisted Evil .De vreo 2 ori am avut trasaturi de peste imens ,dar cine l-a vazut? La fund ,la bucatica de calamar ,nu prea a mers. Dar dupa mine ,e mai pescuiala decat in Turcia sau Croatia .Cred ca e bine sa aveti o lanseta telescopica de min. 3 m ,mai teapana .Concediu placut si-n definitiv va lamuriti la fata locului Smile
mikcutu

MesajTrimis: Mon Jun 16, 2008 10:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

exista sanse sa mai intilnesc pescari pe acolo sau as putea fi singurul nebun care nu are ce face? ma gindesc ca daca mai sunt si altii am de unde sa invat....

Momeala de unde v-ati procurat-o?
De dat dadeati intre bolovani, din barca, intre stabilopozi sau cum?
La ce distanta de locul unde stateati ajungea pluta?
...cu ancora, ac mare...??

Need more info...
pantazig04

MesajTrimis: Mon Jun 16, 2008 11:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Stati linistit ,ca sunt pescari si, daca nu sunt unditari ,ce conteaza ?Ce stabilopozi ? Am dat si de pe stanci si pe plaje cu montura ca pt stiuca la baboi dar ceva mai mic carligul ca erau niste zarganei cam firavi.Momeala initial de la pescarie.Poate acolo mananca la fund, Smile ,deci luati si ceva plumbi ,alea ,alea.
Ca sa raspund punctual ,dadeam cam la 25, 30 m in larg ,adancime pt. zargan 1 max 1,5 m. Intre stanci n-am incercat ,dar nici n-am vazut guvizi pe acolo.
Luati si o bucatica de burete albicios ,ca s-ar putea sa fie chefal si am vazut la kusadasi cum prindeau turcaletii chefalasi cu asa ceva.
Carlige cu tije lunga ,eventual cu contre pe tije ,daca gasiti ,dar nu maaari.
Neaparat luati vreo cateva taparine ,ca nu se stie.
Mai mult ce sa va spun una-i halkidiki ,alta-i o insula. Va descurcati Dvs.
Ce e misto ,prinzi nu prinzi, e ca atunci cand toti trag aghioase mahmuri dupa atata uzo ,esti singurel si te dregi pe malul baltii cand rasare soarele.
Dar mare atentie la elicoptere Twisted Evil Twisted Evil Very Happy
Lufaru33

Data înscrierii: 15/May/2008
Locație: constanta

MesajTrimis: Tue Jun 17, 2008 8:30 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Plec si eu,in iulie,prin Paralia Katerini sau vreo insula..inca nu m-am hotarat. Daca tot dau p'acolo,macar sa-mi iau si fro doua lansete,sa vad ce inoata pe la ei. Asa ca mi-ar prinde bine si mie niste sfaturi. Wink ce momoeli si ce pesti se pot prinde in apropierea tarmului.
pacapescarul

Data înscrierii: 13/Dec/2007
Locație: Bucuresti

MesajTrimis: Tue Jun 17, 2008 8:54 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Acum 4 ani am fost la Platamonas (40km sud de Paralia). Fiind un mare amator de inot cu ochelarii, am ajuns pe langa digul de langa plaja. Am ramas "masca" de densitatea pestilor care erau in zona. Nu cunosc specia, semanau la corp cu platica iar ca dimensiune erau "la palma"(4-5 la kil). Acu' belea ca nu aveam de nici unele, asa ca am luat orasul la rascolit sa gasesc ceva ustensile de pescuit. Am gasit intr-un final "scula" ideala care a costat 3 euro. Imaginati-va un tambur de mulineta cu diametrul de 15 cm si cu maner de tinut in mana pe care erau infasurati aproximativ 40m de fir cu montura simpla cu plumb in capat si 2 carlige. Deci, lansam din mana la 10-15 m de stanci si in maxim 5 minute scoteam dusmanu' afara. Intr-o ora am prins vreo 3 kile.
Momeala folosita - creveti din aia mici (de culoare roz) cumparati cu 4 euro kilu' de la pescarie.
Pestii au fost prajiti intr-un final si pot spune ca au fost excelenti. Am zis ca o sa mai merg odata acolo numai pentru o cura de pescuit si odihna deoarece atunci mai mult am balaurit in excursii optionale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Armand
Site Admin

Data înscrierii: 14/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Jun 18, 2008 10:11 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Peste tot in Jurul Greciei se poate pescui bine! Este Chefal in prostie si nu e atat de pretentios ca cel de la noi. Poti sa il prinzi binemerci la paine.
In orice magazin de pescuit gasesti rama de mare (mult mai ieftin ca la noi- cca 50 de mii o cutie). Poti sa prinzi anghila, chefal si inca vreo cateva specii pe care nu le-am cautat sa vad cum se cheama Embarassed

@ pacapescarul...pestele ala argintiu pe care il prindeai cred ca era Dorada. E destul de mult pe langa tarm si foarte bun de mancat.
Lufaru33

Data înscrierii: 15/May/2008
Locație: constanta

MesajTrimis: Wed Jun 18, 2008 3:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Intotdeauna m-a fascinat pescuitul pe mare,mult mai mult decat orice alt pescuit,pe balti sau dunare. La noi in Marea Neagra,oferta este cam limitata si "pretentioasa"(in afara de guvid). Cred ca multi dintre noi,pescarii,ar trebui sa incerce din ce in ce mai mult sa "migreze" pe mari mai prietenoase,din pct.de vedere al pescuitului si nu numai,chiar si ca pret,avand in vedere,ca o excursie in grecia este pe undeva mai ieftina,dacat una in Mamaia. Abia astept sa vina ziua "z",sa ma vad pe litoralul grecesc,unde sper sa ma incante diversitatea mare de specii,pe care sunt nerabdator sa le gasesc in carlig.
pacapescarul

Data înscrierii: 13/Dec/2007

MesajTrimis: Wed Jun 18, 2008 4:48 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Armand a scris:
@ pacapescarul...pestele ala argintiu pe care il prindeai cred ca era Dorada. E destul de mult pe langa tarm si foarte bun de mancat.

Ai dreptate Armand, despre Dorada era vorba. Azi am fost in Carrefour si i-am vazut proaspeti pe gheata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mikcutu

MesajTrimis: Thu Jun 19, 2008 10:38 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

bun, acum intervine intrebarea: poate sa imi spuna cineva de unde pot cumpara taparine in buc si intre ce preturi variaza?

alta intrebare ar fi: cum arata montura cu baboi pt. stiuca? este vorba de o montura cu pluta??!! sau cum arata?
cezar dan chioibasu

Data înscrierii: 06/Dec/2007

MesajTrimis: Thu Jun 19, 2008 11:16 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Dupa stiinta mea, in bucuresti se gasesc taparine adecvate pescuitului in ape dulci, pentru avat sau biban, sau pentru pescuitul sabitei in ape curgatoare.
Taparine pentru mare se gasesc, in mod sigur, la Constanta, atat la mag. Gica Pescar ( str. M.Viteazul ), cat si la artizanii care au cate o modesta toneta in Pta Grivitei.

Montura pentru stiuca ( la peste viu ) este relativ simpla:

- carlig cu struna kevlar de min. 12 cm

- plumb pentru lestare ( echilibrat cu pluta flotor )

- pluta- flotor mare, colorata pentru a fi vazuta de la distanta, cele mai bune sunt cele de forma con/semisfera.

- agrafa solida
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mikcutu

MesajTrimis: Thu Jun 19, 2008 12:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

din cite stiu eu, taparina este o insiruire de cirlige (10-12) legate ca si forfatele de carasa pt. lanseta cu un plumb in capat. corect?

din cite stiu eu, unii mai leaga de ace beteala sau bucati de pungi de chipsuri pe post de momeala. corect?

mai sunt alte diferente fata de forfatele normale de caras?

PS: sper sa pot pune macar o poza pe forum dupa ce vin din concediu
pantazig04

MesajTrimis: Thu Jun 19, 2008 3:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

mikcutu a scris:
din cite stiu eu, taparina este o insiruire de cirlige (10-12) legate ca si forfatele de carasa pt. lanseta cu un plumb in capat. corect?

din cite stiu eu, unii mai leaga de ace beteala sau bucati de pungi de chipsuri pe post de momeala. corect?

mai sunt alte diferente fata de forfatele normale de caras?

PS: sper sa pot pune macar o poza pe forum dupa ce vin din concediu

Dupa umila mea parere merg si taparinele ce se gasesc in Buc ,de ex la arrow ,dar poti sa-ti faci si singur (dar nu merita) din carlige cu tije lunga ceva pene albe chiar si de gaina ,ata rosie ,ceva sup glu ,dar neaparat nailon mai gros si rigid forfat scurt si legat perpendicular) sa nu se infasoare in jurul firului principal .Montura pt. zargan e cum a descris-o Cezar ,dar nu tre struna de chevlar ,ca daca sunt pe acolo zargani n-ai treaba sa-ti taie.Si e chiar indicat sa dai mai subtirel ,sa poti arunca mai departe.Dar ce atatea discutii ,sunt convins ca daca e un magazin de pescuit pe acolo ,gasesti de toate ,poate la preturi mai mici ca la noi ,nu ca pe vremea mea. Dati si dvs un "ochi "dim ,sau seara pe dig si vedeti cu ce dau pensionarii de acolo.Luati-va materiale de baza ,lanseta lunga ,min 3 m tele,plumbi ficsi ,carlige cu tije mai lunga ,dar nu 10 ,12 ,ci mai mari (ca nu dati in Calareti2) ,taparine , alea alea.

Cert e ca cel putin eu am constatat ca fata de Croatia ,unde era o apa incredibila ,sau Turcia ,in Grecia chiar era peste.Vazand si facand Very Happy
Concediu placut Razz
mikcutu

MesajTrimis: Thu Jun 19, 2008 4:36 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

multumesc tuturor pt. sfaturile utile.

@pantazig04 - eu am 29 de ani. cred ca este mult peste puterile mele de a fi "domnit". Va rog sa imi spuneti simplu mikcutu sau cel mult ionut.
mikcutu

MesajTrimis: Fri Jul 25, 2008 8:18 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Hai ca m-am intors.

Conditii de pescuit in grecia (insula Thassos - Skala Potamia): free for all (nu se plateste vreo taxa). In prima zi in care am ajuns la plaja am fost frapat de nr. mare de pestisori care inotau in apa mica de la mal. Mai tirziu am aflat ca se numesc Sargos. In afara de Sargos am mai vazut niste zarganei (50-60 cm) in portul de linga Golden Beach si inca alti pesti care semanau oarecum cu bibanii nostrii.

Asadar, am pescuit de pe stinci cu o telescopica de 4 metrii avind ca momeala niste hidosenii cumparate din supermarket (niste miriapozi cam de 10 cm si niste chestii albe pe care nu am reusit sa le identific ce erau dar pareau tot de natura animala). Am avut niste muscaturi la chstiile albe descride mai sus. Erau niste mici Sargos care nu puteau sa ia momeala cu tot cu ac si trageau ca disperatii de capete. La miriapozii aia nu am prins nimic. Taparinele nu le-am folosit intrucit nu am vazut pe nimeni sa dea la asa ceva. In concluzie, de pe mal nu am prins nimic oricit am incercat....DAR...

In una din zile am plecat intr-o croaziera cu traseu Golden Beach - Golful St Ioanis (linga Aliki). Aceasta croaziera a cuprins pauze de inot si de pescuit. In una din pauze, cind pescuiam, folosind o chestie ca un pripon si o bucatica de calamar ca momeala, am reusit sa prin asta

- un Sargos

Tot in timpul acelei partide de pescuit am vazut si o pisica de mare cam de marimea unui diplomat...Se incalzea la soare, la adincime de 1,5-2 metrii. Din cite stiu eu, pisicile traiesc pe fundul apei. Ma intreb ce cauta asa la suprafata. In alta zi, cind faceam plaja in Aliki, am tinut in mina o caracatita. O senzatie f. placuta. Parca erau un animal de companie. Atit la pisica cit si la caracatita nu am reusit sa le fac poze. Crying or Very sad

restul detaliilor le voi posta in "A doua pasiune".
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.Pescar-Sportiv.ro -> Locatii de pescuit - Cu taxa Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum