În perioada 6 – 7 noiembrie a avut loc etapa a II a și ultima din cadrul Trofeului Pike Challenge SuperPescar. Organizat pe incinta Cormoran - Uzlina, o întrecere pe echipe dedicată știucii. Dacă la prima etapă – etapa Energofish, transparența redusă a apei a făcut aproape imposibil la știucă, de data aceasta limpezirea apei a… limpezit în bună măsură și clasamentul general al întrecerii. Istoricul Pike Challenge 2010 este interesant, mai ales prin prisma condițiilor dificile de pescuit, cu deosebire în prima etapă, când doar patru echipe din 13 au reușit să puncteze. Clasamentul primei etape, construit doar pe punctele aduse de cele 5 stiuci prinse per totalul celor doua manse, a adus pe podium echipele fraților Zegrea (locul 1) - Oltenita, Predescu – Serbanescu (2) - Bucuresti si Anastasiu – Petrescu (3) – Tulcea.
A doua etapă, Best for fishing – Baracuda, a însemnat înainte de toate o mărinimie mai mare din partea incintei Cormoran, care a pus în puncte 8 știuci în prima manșă și 9 în cea de a doua. Pentru a demonstra că nimic nu este întâmplător în pescuitul cu năluci, frații Zegrea au luat caimacul în cele două manșe, punctând simetric cu câte 4 știuci. Predescu – Serbănescu, aducând cu ei și experienta din CN de spinning, au reușit o comportare constanta ocupand pentru a doua oara locul doi al etapei. Pe locul al treilea s-a situat echipa Condratov – Vana, cu doua stiuci capturate in cea de a doua mansa, o echipa care a lipsit in prima etapa, si care si-a diminuat astfel sansele de a urca pe pozitia care sa le ofere selectia in lotul national de stiuca. Pe locul al patrulea s-au clasat tandemul Anastasiu – Petrescu, care – dupa ce au scapat la minciog o știuca extrem de valoroasa in prima mansa, au recuperat in a doua, revenind in forta cu doua stiuci punctabile ceea ce le-a dat sansa sa urce pe pozitia a treia in clasamentul general al Trofeului Pike Challenge, pozitie ce le ofera selectionarea in lotul de stiuca 2011, ce va participa anul viitor la o competie internationala dedicata stiiucii.
Castigatorii trofeului Pike Challenge 2011 au fost fratii Zegrea, iar premiile ultimei etape, in valoare de 6100 ron au fost asigurate de Best for Fishing (lansete Lamiglas, gripuri si glidere Jaxon) si Baracuda (vouchere in valoare de 3000 ron).
Dupa cele doua etape podiumul final Pike Challenge, care reprezinta si lotul national de stiuca pentru 2011, arata astfel:
1. Fratii Zegrea
2. Predescu – Serbanescu
3. Anastasiu - Petrescu